DC12V/24V/36V/48V G1 Water Heated Element 200M Solar Induction Immersion Heating Resistance 200W/300W/600W/900W/1.5KW(Type 2,48V,300W 200mmL 304SS)
★★★★★ 4.8 45 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by polycontact.ch
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Immersion HeatersDC12V/24V/36V/48V G1" Water Heated Element 200M Solar Induction Immersion Heating Resistance 200W/300W/600W/900W/1.5KW1.Material: 304stainless steel2.Voltage: 12V/24V/36V/48V3.Wattage: 200W/300W/600W/900W/1500W4.Tube length: 200mm5.Thread: DN25/G1"/32mm6.Accessories Material: 304 stainless steel7.Package: 1pc heating element + 1pc gasket (no cap)==========Type : Electric Water Heater PartsProduct Name : Hexagonal threaded electric heating pipeThread Size : DN25(G1) 32mmMaterial : 304 stainless steel tubeVoltage : 12V/24V/36V/48VWattage : 200W/300W/600W/900W/1200W/1500WApplication : small containers, tanks, solution tanks, water tanks, and water poolsCertificate : , ROSH, LVDAccept Custom Made : YES
  • Immersion Heaters
  • DC12V/24V/36V/48V G1" Water Heated Element 200M Solar Induction Immersion Heating Resistance 200W/300W/600W/900W/1.5KW
Color Type 2
Brand Name WITPKKL
Manufacturer WITPKKL
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
45 ratings | 18 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (39)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (5)